• 1
  • 2
  • 3

Dzień Wolnej Sztuki to organizowany przez nas w muzeach i galeriach w całej Polsce od 2011 roku projekt społeczny. Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Kończy się na tym, że zwiedzający dosłownie “przebiegają” całe muzeum, po czym są zmęczeni, źli i co najgorsze – kompletnie nie potrafią powiedzieć, co oglądali. Stają się obojętni wobec sztuki.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest ruch Slow Art – Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. Jednego dnia w roku, muzea na całym świecie zrzeszone pod szyldem Slow Art Day organizują specjalne wydarzenie, którego celem jest zwiedzanie muzeów z założeniem obejrzenia tylko pięciu obiektów. Zatrzymania się nad nimi chwilę, zastanowienia się, oceny, czy obiekt się nam podoba, czy nie.

Przez akcję chcemy wyleczyć zwiedzających z kompleksów – wiele osób myśli, że żeby oglądać sztukę potrzebują oni wykształcenia czy przewodników. To nieprawda – każdy obraz ma nam do opowiedzenia jakąś historię, wystarczy się w niego wpatrzeć.

Pierwszy raz pilotaż akcji zorganizowaliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie, w maju 2011. W 2012 roku zaangażowaliśmy trzynaście muzeów z siedmiu polskich miast: sześć oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu oraz warszawską Zachętę. W 2013 roku dołączyło do nas 34 muzea i galeria z 13 miast w kraju. W 2014 roku akcja odbyła się 26go kwietnia. W 2015 roku, 18 kwietnia w akcji wzięło udział 63 muzea i galerie z 37 miast.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageEmail this to someone
  • 2011 - projekt trwa
  • Organizacja wydarzeń
  • Edukacja
Zobacz projekt »