946237_514873201893837_1593056019_n

Właśnie zaczęliśmy przygotowania do piątej edycji Dnia Wolnej Sztuki, która odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia o godzinie 12:00. Zasady będą takie jak zawsze – jednego dnia w roku zwiedzający wchodzą do muzeum z nastawieniem, że przez godzinę obejrzą tylko pięć obiektów. Dlaczego tylko pięć? Badania mówią, że zwiedzający wchodząc do muzeum na każde dzieło poświęca 7 sekund swojej uwagi. Co można zobaczyć przez 7 sekund? Nic. Stąd Dzień Wolnej Sztuki i propozycja obejrzenia pięciu obiektów w godzinę.

Poza spędzeniem więcej czasu przed dziełem chodzi nam też oto, żeby pokazać osobom, często zakompleksionym (bo nie mają wiedzy, wykształcenia, zajawki) lub lekko straumatyzowanym sztuką (tak, wiem, to mocne stwierdzenie, ale na prawdę tak bywa), że można wejść do takiego muzeum, zatrzymać się przed jakimś obiektem i po prostu go chłonąć. Głupio to brzmi, ale bez tej wiedzy czy przewodnika obok, można wiele w takim dziele zobaczyć. Zwyczajnie ludzko się zachwycić albo wręcz przeciwnie. Dostrzec pewne rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Skojarzyć z czymś, coś sobie przypomnieć. Generalnie jakoś to dzieło odebrać. Samodzielnie!

Zwiedzającym podczas Dnia Wolnej Sztuki będą pomagać Piloci (po jednym przy każdym obiekcie) – ich rolą będzie animowanie dyskusji i pobudzanie gości do refleksji. A po stronie organizatorów, oprócz mnie całością będzie się zajmować Justyna Krupińska, dzięki czemu wszystko będzie szło sprawniej. Zaczęliśmy już rozsyłać zaproszenia do muzeów, ale, jeżeli jesteś pracownikiem muzeum (lub galerii) i chciałbyś zaangażować swoją instytucję w akcję to daj nam znać bezzwłocznie :) I na razie tyle wiadomości z pola walki, do usłyszenia wkrótce!

PS. informacje będziemy zamieszczać tutaj oraz na Facebooku: www.facebook.com/dzienwolnejsztuki

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageEmail this to someone

Proszę zostaw komentarz...