fbCover_26-04_B

Dzień Wolnej Sztuki to nasz historycznie pierwszy projekt. Pierwszy niezależny i pierwszy muzealny. Pomysł na niego powstał w 2011  roku, jak to czasami bywa, trochę przypadkiem. Pewnego dnia przeczytałam tweeta o właśnie trwającej akcji nazywającej się Slow Art Day.

Slow Art Day to bardzo prosta sprawa. Raz w roku przychodzi się do muzeum z założeniem, że obejrzy się tylko pięć obiektów w ciągu godziny. Chodzi o to, by pokazać zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba przebiegać przez niego maratonu, obejrzeć wszystkie zbiory. Bo i po co? Z takiego zwiedzania nic się nie wynosi, wychodzi się tylko zmęczonym, złym i głodnym. Szczególnie ten głód wydaje się być okropny i niewybaczalny.

Idea akcji bardzo mi się spodobała. Odnosząc się do polskiej specyfiki zmodyfikowaliśmy trochę zasady (dodając wolontariuszy, którzy pomagają uczestnikom wolno oglądać sztukę) i zmieniliśmy fokus. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy przede wszystkim pokazać, że sztukę i muzea można odbierać bez żadnych kompleksów, że nie posiada się wykształcenia historyczno-sztucznego czy wiedzy. Ze można odrzucić dziecięce traumy związane z kapciami i paniami pilnującymi, by nie podchodzić do obrazów za blisko. Ze obiekty z muzealnych kolekcji mogą mówić same za siebie, wystarczy tylko się w nie odpowiednio wsłuchać.

Zeby to udowodnić, co roku pod koniec kwietnia zapraszamy chętnych do muzeów i galerii w całym kraju, by przez godzinę obejrzeli tylko 5 obiektów, ale za to wolno i z rozmysłem. Mówiąc kolokwialnie, by dali im szansę. Po godzinie odbywa się pogadanka przy kawce i ciasteczkach, podczas której można porozmawiać  z innymi uczestnikami i organizatorami, jakie były ich wrażenia.

I tak do czwartej ogólnopolskiej edycji Dnia Wolnej Sztuki pozostał niecały tydzień i wydaje się, że możemy Wam podać zamkniętą listę muzeów i galerii, które będą brały udział w akcji. Jest ich 49 – to dla nas liczba trochę szokująca. W 2011 roku akcja odbyła się tylko w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 2012 roku rozszerzyliśmy zasięg do 13 instytucji, w 2013 do 26, a w tym roku będziemy w 49 miejscach w 23 miastach Polski. Wśród tych 49 miejsc znajdziecie galerie, muzea sztuki, historyczne, etnograficzne, archeologiczne, techniki, muzeum fotografii i muzeum kinematografii a także skansen. Wielkie muzea w dużych miastach i małe lokalne galerie. W akcji weźmie udział także galeria wirtualna - więc jeżeli ktoś nie będzie mógł wyjść z domu, będzie mógł uczestniczyć w akcji poprzez Google Hangout.

Muzea przygotowały mnóstwo atrakcji. Zeby wymienić tylko kilka, bo wszystkich w tym miejscu nie da rady – w Muzeum Współczesnym Wrocław tematem przewodnim akcji będzie jedzenie, a o obiektach będą opowiadać m.in. psycholog, fotograf jedzenia oraz kucharz. Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowuje specjalną ekspozycję o tańcu, na której będzie można zobaczyć pięć, nie pokazywanych na co dzień obiektów. Dzień Wolnej Sztuki to nie tylko obrazy i rzeźby – Muzeum Fotografii w Krakowie będzie pokazywać m.in stereoskop a Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie tramwaj SN1. W niektórych muzeach będą dodatkowo dostępne materiały dla osób niewidomych.

Patronatem medialnym akcję objęły radio TOK FM i TVP Kultura.

Poniżej znajdziecie listę wszystkich instytucji biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki 26 kwietnia o godzinie 12:00. Więcej informacji o tym, co będzie się działo w poszczególnych miejscach możecie znaleźć na stronie wydarzenia w zakładce Muzea i na stronach i Facebookach muzeów. Wiele ciekawostek wrzucamy też na naszego Facebooka.

Do większości miejsc wstęp będzie darmowy.

Do zobaczenia w sobotę 26-go kwietnia o 12:00!

Białystok

Galeria Arsenał w Białymstoku
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku

Bydgoszcz
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Darłowo
Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Gdańsk
Galeria Pionova w Gdańsku

Gdynia
Muzeum Miasta Gdyni

Dziekanowice
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Gniezno

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Katowice
Muzeum Śląskie

Kazimierz Dolny
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Kielce
Muzeum Narodowe w Kielcach

Kolbuszowa
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Koszalin
Muzeum w Koszalinie Kraków
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
MOCAK
Muzeum Narodowe w Krakowie Leszno
Muzeum Okręgowe w Lesznie

Łódź
Centralne Muzeum Włókiennictwa
*Muzeum Kinematografii w ŁodziMuzeum Miasta Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi Opole
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Poznań
* Galeria ARTYKWARIAT w PoznaniuMuzeum Archeologiczne w Poznaniu
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu Suwałki
Muzeum w Suwałkach

Szczecin
Muzeum Narodowe w Szczecinie Tarnów
BWA Tarnów

Toruń
Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Warszawa
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Muzeum Azji i Pacyfiku
Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta Wrocław
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław Wschowa
Muzeum Ziemi Wschowskiej

Internet
Galeriawdomu.pl- wirtualna instytucja kultury

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageEmail this to someone

Please leave a Comment...